Żurek INFOBroker

Planowanie podróży i wakacji na zlecenie

Rozmowa z osobistym doradcą turystycznym i niezależnym infobrokerem Januszem Żurkiem, właścicielem firmy Żurek INFOBroker, jednej z najstarszych tego typu na polskim rynku.

Fragment tego wywiadu ukazał się w piśmie „Nasza piękna Polska”  w roku 2009. Działaliśmy wtedy od ponad 10 lat.

Usługa infobrokerska to oferta dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne poszukiwanie informacji i dobrych ofert turystycznych, nie wiedzą gdzie ich szukać lub dotychczasowe żmudne poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem lub niepełnym sukcesem.


Cóż to za dziwny zawód Pan uprawia i na czym on polega?

Jestem infobrokerem turystycznym. W uproszczeniu: to sprzedawca informacji turystycznych oraz danych potrzebnych m.in. do zaplanowania, organizacji i realizacji podróży czy wyjazdu.

A nieco szerzej?

Profesjonalnie zajmuję się wyszukiwaniem na zlecenie, analizą i dostarczeniem informacji, danych i ofert turystycznych potrzebnych ludziom, firmom i instytucjom. Żeby już na początku wyjaśnić ewentualne nieporozumienia: nie sprzedaję ofert turystycznych w takim rozumieniu jak to robi biuro podróży czy agent turystyczny oferujący gotowe produkty (np. tygodniowy pobyt w Egipcie w 4-gwiazdkowym hotelu z przelotem samolotem).

Jak wyszukuję, sprawdzam i sprzedają informacje - podobnie jak to robi np. dziennikarz. W odróżnieniu jednak od dziennikarza przygotowuję informacji dla  pojedynczej osoby lub firmy i to mój zleceniodawca mniej lub bardziej dokładnie określa, czego szuka i na kiedy takich informacji potrzebuje. Natomiast za podróż czy oferty turystyczne, które są potrzebne do realizacji podróży płaci samodzielnie mój klient.

Jeśli trzeba zarezerwować hotel czy samochód przez Internet jestem także w stanie w tym pomóc asystując i instruując jak to zrobić. Wszak najtrudniejszy jest pierwszy raz.

Sprawdź naszą ofertę

A na przykład? Jakieś konkretne zlecenie?

Proszę bardzo: hotel w Paryżu na 5 dni, pokój 2-osobowy z łazienką nie może być droższy jak 80 euro, w cenie powinno być śniadanie. Hotel ma być zlokalizowany w dzielnicy Montmartre lub jak najbliżej niej. Nie dalej jak kilkaset metrów powinna być najbliższa stacja metra.

Albo: wyjazd do Eurodisneylandu dla 4-osobowej rodziny. Określony nieprzekraczalny budżet, który ma uwzględniać koszty dojazdu własnym samochodem, noclegi, wyżywienie oraz bilety wstępu. Zleceniodawca zainteresowany jest możliwością samodzielnej rezerwacji noclegów i biletów przez Internet.

Praca nad zleceniem zajmuje od kilkudziesięciu minut (niektóre możliwe na poczekaniu w trakcie konsultacji) do kilkunastu dni. Te najdłuższe dotyczą podróży obejmujących wiele elementów, zawierają często kompletny plan od rezerwacji po realizację (noclegi, wyżywienie, przejazdy, atrakcje turystyczne). Pokazuję także jak planować budżet podróży, by wakacje nas nie zrujnowały.

Wyręczam lub pomagam także tym, którzy chcą znaleźć najlepszą gotową ofertę turystyczną biura podróży gdzie jest najlepszy stosunek ceny do oferowanego programu. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także wyszukiwanie najlepszych cen w określonych hotelach.

Niestety nie wszyscy o tym wiedzą, że w zależności od tego, gdzie rezerwuje się hotel cena za dobę w tym samym obiekcie może różnić się od kilku do nawet 100 euro. Innymi słowy pomagam zaoszczędzić niektórym osobom setki euro za niewielką część z tego, co stanowi moją prowizję za usługę.

Co ważne w wielu przypadkach za znalezione przez mnie oferty turystyczne (np. hotele) nie trzeba płacić do momentu wyjazdu. Rezygnacja z wyjazdu w ostatniej chwili z powodów losowych w większości przypadków nic nie kosztuje lub można ją samemu przesunąć. Dowolny może być czas wyjazdu, jego długość.

Trzeba także wiedzieć, że na cenę mojej usługi nie ma wpływu to, czy ktoś chce nocować w pięciogwiazdkowym hotelu czy na kempingu. Ważne są kryteria, które musi spełniać poszukiwana oferta, co przekłada się na czas i koszty poszukiwania i weryfikacji informacji. Poza tym, że staram się znaleźć informacje i oferty jak najbardziej dopasowane do budżetu i oczekiwań zleceniodawcy to staram się, by były maksymalnie bezpieczne i sprawdzone. A wpływa to także na cenę usługi.

Droższe wakacje - pewniejsze informacje

Jakie trzeba mieć wykształcenie, a może doświadczenie,  aby być brokerem informacji turystycznych?

Wydaje mi się, że wykształcenie ma lub może mieć drugo- lub nawet trzeciorzędne znaczenie.

W tej profesji ważne są takie elementy jak zamiłowanie i czasem wręcz benedyktyńska cierpliwość przy poszukiwania i weryfikacji informacji, znajomość źródeł informacji i ocena ich rangi. Potrzebne są także umiejętność szybkiego (zdolności manualne) i syntetycznego przelewania znalezionych informacji do komputera, koniecznie… poprawną i zrozumiałą polszczyzną.

Doświadczenia dziennikarskie są bardzo dobre w tej pracy. Dodatkowo pomagają mi własne doświadczenia z samodzielnego organizowaniu podróży (ponad 10 lat), znajomość rynku turystycznego polskiego i zagranicznego, a także wieloletnie doświadczenia zdobyte w trakcie pracy w największym polskim wydawnictwie turystycznym.

Dlaczego warto skorzystać z Pańskiej oferty?

Przede wszystkim dlatego, że mogę znaleźć poszukiwane informacje i oferty turystyczne szybciej niż zdecydowana większość osób, bo wiem gdzie i jak szukać. Oszczędzam czas tym wszystkim, którzy wtedy, gdy ja dla nich pracuję mogą zająć się swoimi obowiązkami zawodowymi lub przyjemnościami. Co także ważne oszczędzam pieniądze zleceniodawców dzięki jakości informacji i szybkości ich dostarczenia.

Im więcej wydajemy na podróże, tym bardziej oferty, z których chcemy skorzystać powinny być dopasowane i sprawdzone, a wyjazdy dopracowane do najmniejszego szczegółu. Nie oznacza to, że turystyka jest dla robotów i nie możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa czy improwizację. Warto jednak wiedzieć, że przekroczenie pewnej granicy niefrasobliwości może nas kosztować więcej, niż koszt zaplanowania podróży.

Znam na przykład przypadek osoby, która była wrogiem rezerwowania noclegów, a pewnego dnia była zmuszona skorzystać z oferty hotelu, który od gościa „z ulicy” żądał za pokój 300 euro. Ten sam obiekt można było zarezerwować wcześniej nie ruszając się z domu za jedną czwartą tej kwoty.

Niestety koszty poszukiwania i weryfikacji ofert turystycznych powodują, że nie będzie to raczej usługa dla osoby, która szuka taniego noclegu na jedną noc w wybranej miejscowości.

Sprawdź naszą ofertę

A jakie są te koszty? Ile kosztuje skorzystanie z Pana usług?

Pracuję zgodnie z cennikiem: ceny od 40 zł za godzinę w przypadku konsultacji, od 30 zł za godzinę w przypadku prowadzenia warsztatów. Również w trakcie konsultacji, a więc na poczekaniu jestem w stanie wyszukiwać informacje i oferty. Czasem dla klienta jest to tańsza forma pomocy, niż korzystanie z usługi zdalnej, bo realizację poszukiwań może mi przerwać w dowolnym momencie widząc, że już odpowiada mu znaleziona oferta lub oferty.

W przypadku usług zdalnych ceny ustalam każdorazowo indywidualnie w zależności od złożoności zlecenia. Na przykład opracowanie z odpowiednimi informacjami wysłane na wskazany adres mailowy na temat hotelu w Paryżu to koszt od 100 zł w górę.

W przypadku kompleksowego planowania podróży kiedy nie sprawdzam gotowych ofert biur podróży ale samodzielnie szukam informacji na temat transportu, noclegów, wyżywienia, zakupów, atrakcji turystycznych, kontroluję nieprzekraczalność wyznaczonego budżetu, to w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia moja prowizja wynosi od 500 zł w górę. Staram się w takim przypadku, by nie przekroczyć 7-10 dni na realizację najbardziej skomplikowanych pomysłów.

  Sprawdź cennik usług